برگزاری جلسه ستاد پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

برگزاری جلسه ستاد پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان

✍️به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان بوکان، روز چهارشنبه (۹۹/۰۷/۳۰) جلسه ستاد پیشگیری از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان با حضور مهندس «امین‌زاده» فرماندار شهرستان بوکان، بخشداران مرکزی و سیمینه و سایر اعضای ستاد پیشگیری در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار گردید.

🔹این جلسه به منظور برنامه‌ریزی و هماهنگی برای جلوگیری و پیشگیری از بروز بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان برگزار شد و بر رصد و پایش تالاب‌ها و استراحتگاه‌های پرندگان مهاجر تاکید و مقرر گردید در صورت مشاهده بیماری اقدامات لازم از جمله گزارش به موقع تلفات غیرعادی پرندگان، آزمایش و تشخیص بیماری، معدوم ‌سازی طیور موجود در کانون بیماری و ضدعفونی و پاکسازی کانون بیماری در دستور کار قرار گیرد.

🔹آنفلوانزای فوق حاد طیور یک بیماری ویروسی پرندگان می‌باشد. ویروس‌های آنفلوانزا دارای ۳ نوع تیپ C,B,A بوده و در طیور فقط تیپ A می تواند ایجاد بیماری نماید. این تیپ علاوه بر طیور، سایر حیوانات از جمله خوک، اسب و همچنین انسان را درگیر می‌نماید.

▫️ پرندگان وحشی و آبزی می توانند بدون اینکه خود مبتلا به بیماری شوند، ویروس‌های آنفلوانزای طیور را با خود جابجا کنند.

▫️از علائم بیماری در طیور می‌توان به شروع ناگهانی تلفات با روند افزایش در گله؛ انتشار ناگهانی بیماری در گله؛ بیحالی شدید، پژمردگی و دور هم جمع شدن گله؛ کاهش شدید مصرف دان؛ افت ناگهانی و شدید تولید تخم مرغ روزانه؛ علائم تنفسی حاد و سیاه شدن و خونریزی تاج، ریش و ساق پا اشاره کرد.

▫️ لازم به ذکر است تاکنون موردی از این بیماری در سطح شهرستان بوکان مشاهده نشده است.

🔸 «روابط عمومی فرمانداری شهرستان بوکان»