گام دوم مبارزه با کرونا و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی

گام دوم مبارزه با کرونا و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی
توصیه های مرکز بهداشت شهرستان بوکان برای پیشگیری از بیماری کرونا به شهروندان؛

🔹«گام دوم مبارزه با کرونا و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی»

توصیه های مرکز بهداشت شهرستان بوکان برای پیشگیری از بیماری کرونا به شهروندان؛

▫️۱- اجازه شروع مجدد کسب و کار و اتمام تعطیلی به معنی پایان یافتن یا رفع خطر انتقال بیماری کرونا نیست و کماکان ماندن در منزل برای همه توصیه می‌شود.

▫️۲-رعایت بهداشت فردی به ویژه شستن مرتب دستها با آب گرم و صابون در هر بار شک به آلودگی دستها بمدت ۳۰- ۲۰ثانیه ضروری است. هنگام عطسه و سرفه باید با دستمال کاغذی جلوی دهان و بینی را گرفت یا با آستین مانع پاشیده شدن قطرات به اطرافیان و سطوح شد.

▫️۳- در مراودات و ارتباطات کاری و شغلی و اجتماعی حتما فاصله حداقل یک متری از طرف مقابل رعایت شده و به هیچ عنوان در اجتماعات و جمع متراکم حضور نیابید. به ویژه چنانچه دارای بیماری‌های زمینه‌ای یا سن بالا هستید این اصول بیشتر باید رعایت گردد.

▫️۴- از عموم همشهریان و روستاییان تقاضا می‌شود به تماس‌های مراکز و خانه‌های بهداشت که اکثرا با شماره ۴۰۳۰ و به منظور اطمینان از سلامتی افراد خانواده یا پیگیری بیماران است پاسخ داده و به توصیه‌ها توجه نمایند.

▫️۵-تنها راه ممکن کاهش شیوع این بیماری رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی و رعایت فاصله فیزیکی از همدیگر است. چنانچه دارای علایم گلودرد، سرفه خشک و تب و لرز هستید به درمانگاه ۱۶ ساعته در مرکز شهید قزلجی ( بیمارستان قدیم) مراجعه نمایید.

▫️۶-یکی از مسایل بسیار مهم در رابطه با قطع زنجیره انتقال بیماری کرونا ویروس آن است که افرادی که توسط پزشکان به صورت سرپایی یا بستری در بیمارستان و انجام آزمایشات بعنوان فرد مشکوک یا سرپایی دارای علایم یا مثبت قطعی تشخیص داده می‌شوند باید پس از خروج از بیمارستان یا درمانگاه به مدت ۱۴ روز تمام از شروع درمان قرنطینه خانگی یا قرنطینه نقاهتگاهی را رعایت نمایند و از منزل یا نقاهتگاه خارج نشوند. اسامی این افراد در سامانه سیب ثبت شده و در این مدت خانواده فرد بیمار تا ۱۴ روز توسط مراقبین و کارکنان بهداشتی نزدیکترین مرکز یا پایگاه و خانه بهداشت به صورت تلفنی از نظر رعایت مسایل بهداشتی و آموزش ضدعفونی و بررسی علایم بیماری به صورت تلفنی پیگیری می‌شوند.

▫️۷- چنانچه فقط گلودرد و سرفه خشک به صورت خفیف دارید و در ضمن هیچ‌گونه بیماری زمینه‌ای مانند دیابت و فشار خون، چاقی مفرط، نقص ایمنی، حاملگی، سن بالای ۶۹ سال و... ندارید، لزومی به مراجعه به پزشک هم نیست و باز هم ماندن در منزل و مراقبت از خود و فاصله گرفتن از بقیه افراد خانواده تا ۱۴ روز از بروز علایم و استفاده از داروهای خانگی و مصرف مایعات و غذاهای مایع توصیه می‌شود.

▫️۸- امکان دارد افراد جوان با وجود اینکه آلوده به ویروس هستند، خودشان علامتی در ظاهر نداشته باشند اما در مراودات اجتماعی و خانوادگی به دیگران به ویژه افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای منتقل کرده و موجب بیمارشدن و ایجاد خطر برای آنها گردند، بنابراین نباید به ظاهر اعتماد کرد، بلکه همه باید اصول ذکر شده را رعایت نمایند.

▫️۹- همکاری مردم عزیز و رعایت اصول بهداشتی و ایجاد فاصله‌ها که در هفته و روزهای اخیر بسیار از رسانه‌ها و صدا و سیما یادآوری شده است می‌تواند در قطع زنجیره انتقال بیماری و کاهش ابتلا و مرگ و میر آن بکاهد. یکی از اخبار ناخوشایند این روزها انجام بعضی تجمعات و مهمانی‌های عقد و ازدواج می‌باشد که این عمل بدون شک بخاطر تجمعات خطر انتقال بیماری را بسیار بالا می برد و بازی با سلامت و جان خانواده ها محسوب می شود. بنابراین توصیه اکید می کنیم شهروندان عزیز به هیچ عنوان در این مراسمات حضور نیابند.

🔸در خاتمه از تمام همکاری‌ها و همراهی‌های مردم در این رابطه تشکر نموده و تقاضای تداوم همکاری‌ها در امر مبارزه با این ویروس منحوس را داریم.

🔹«روابط عمومی فرمانداری شهرستان بوکان»